Online Terapi Seçme Rehberi

İstanbul’da Online Terapist Seçme Rehberi makalesine bakınız. Bu hizmetler en iyi kullanılabilirliği, en kapsamlı planları ve daha fazlasını sunar.

Online Terapi Nedir?

Teleterapi , e-terapi veya sanal terapi olarak da bilinen çevrimiçi terapi, lisanslı bir profesyonelden ruh sağlığı desteğini şahsen almak yerine çevrimiçi olarak almanın bir yoludur. Bu hizmetler telefon üzerinden veya görüntülü sohbet, e-posta veya mesajlaşma yoluyla sağlanabilir. Bunu, özel muayenehanede bir terapistle sanal seanslar planlamak veya bir çevrimiçi terapi şirketi veya rehberi kullanmak da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde yapabilirsiniz.

Çevrimiçi bir terapi şirketi veya rehberi kullanmayı seçerek, bir terapist seçerken gerekli olan araştırmanın büyük bir bölümünü elinizden almış olursunuz. Çevrimiçi terapi şirketleri ile sanal terapi sağlayan terapist rehberleri arasındaki temel fark, bir rehberle her zaman kendi terapistinizi seçebilmenizdir. Bazı çevrimiçi terapi şirketlerinde, şirketin onlara sağladığınız bilgilere göre sizin için bir terapist veya küratörlüğünde bir terapist listesi seçtiği bir eşleştirme süreci vardır.

Online Terapi Kimler İçin?

“Bireysel tercihler mevcut olsa da, çoğu insan yüz yüze seanslarla karşılaştırılabilir sonuçlarla çevrimiçi terapiden yararlanabilir” diyor Selman Yetkin Klinik psikolog PsyD’den . Terapi seanslarını evden yürütmeyi tercih ediyor olun, kırsal bir bölgede yaşıyor olun veya yakınınızda çalışmak istediğiniz bir sağlayıcı bulamıyor olun, çevrimiçi terapi yüz yüze bakıma mükemmel bir alternatif olabilir.

Çevrimiçi terapinin birçok akıl sağlığı sorununa yardımcı olabilmesine rağmen, tüm durumlar için en iyi tedavi şekli olmadığını unutmayın. “Birisi büyük bir krizdeyse ve yatarak bakıma ihtiyaç duyuyorsa, çevrimiçi terapi bunu ele almak için yeterli değildir” diyor. “Ayrıca, gerçeği ayırt etme yeteneklerini engelleyen dissosiyatif veya psikotik semptomları olan kişilerin yüz yüze bakıma ihtiyacı var.”

Online Terapi Etkili mi?

Çevrimiçi terapi, yüz yüze terapi kadar etkili olabilir. İşte araştırmanın gösterdiği şey:

 • yayınlanan bir 2020 araştırması, Psychology Research’te internet üzerinden sağlanan terapinin yüz yüze terapiye uygun bir alternatif olabileceğini buldu. 3
 • yayınlanan 2014 tarihli bir araştırma, Journal of Affective Disorders’da depresyon için internet tabanlı bir müdahalenin, yüz yüze terapiye katılmakla eşit derecede faydalı olduğunu gösterdi. 4
 • 2018 yılında yapılan bir araştırma, Journal of Anxiety Disorders’da çevrimiçi bilişsel davranışçı terapinin anksiyete bozuklukları ve depresyon için kabul edilebilir, etkili ve pratik bir sağlık hizmeti olduğunu buldu. 5
 • 2020’de yapılan bir araştırma, yüksek öğrenim öğrencilerinin çevrimiçi terapiyi olumlu gördüklerini buldu. 6
 • 2019’da yapılan bir araştırma, çok modlu dijital psikoterapinin yetişkin depresyonu için potansiyel olarak etkili bir tedavi olduğunu buldu. 7

Çevrimiçi Terapiyi Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Çevrimiçi alanda bir terapist seçerken ne kadar çok seçenek olduğu göz önüne alındığında, bunalmış hissetmek anlaşılabilir. Bununla birlikte, çevrimiçi terapiyi seçmeden önce dikkate alınması gereken bazı şeyler vardır:

 • İletişim yöntemleri : Çevrimiçi terapi ile yaygın iletişim türleri arasında görüntülü sohbet, mesajlaşma (metne benzer), e-posta, canlı sohbet (genellikle özel bir portalda) veya telefon görüşmeleri bulunur. Sizin için hangi yolun işe yaradığını belirlemeniz gerekecek. Mesajlaşma ve e-posta, terapistinizle gecenin veya sabahın erken saatlerinde iletişim kurmanıza olanak tanır, ancak canlı sohbetin anında yanıt vereceğini garanti etmez. Telefon görüşmeleri ve görüntülü sohbetler, ulaşım süresi olmadan şahsen deneyimleyeceğinize benzer bir atmosfer yaratır. Ancak, seanslarınızı terapistinizin müsait olduğu pencerede planlamanız gerekecek. Bazı şirketler, abonelik planınıza bağlı olarak terapistinize ulaşmanız için bir dizi iletişim kanalı sunar.
 • Erişilebilirlik : Çevrimiçi terapi, yüz yüze yapılan muadilinden daha esnek olabilir, ancak yine de programınızı terapistinizle koordine etmeniz gerekecek. 9-5’i düşünün ve saat dilimlerini göz önünde bulundurmayı unutmayın. Thriveworks gibi sabah erken saatlerde ve akşam geç saatlerde seanslar sunan bazı şirketler var ki bu kolay bulunmaz.
 • Ödeme yapısı : Çevrimiçi terapi şirketleri genellikle iki ödeme yapısından birini sunar: abonelik veya seans başına ödeme. Talkspace ve ReGain gibi abonelik sunan şirketlerde her ay aynı tutarı ödersiniz. Hatta bazıları sigortayı kabul ediyor. Bu abonelikler, belirli sayıda canlı seans ve randevular arasında terapistinize ulaşmanın alternatif yolları gibi belirli özellikleri içerir. Ancak diğer şirketler, geleneksel tedavinin faturalandırılma biçimine benzeyen, seans başına ödeme şeklinde bir ödeme yapısı sunar. Çevrimiçi terapi rehberlerinde ödeme yapısı yalnızca birlikte çalışmayı seçtiğiniz uygulayıcıya bağlıdır.
 • Sigorta : Her çevrimiçi terapi şirketi sigortayla çalışmaz veya sigortayı kabul etmez, ancak bazıları bunu yapar. Sigorta kabul etmeyen şirketler, cepten yaptığınız masrafları karşılamak için bir tür finansal destek sunabilir, bu nedenle ilgilendiğiniz çevrimiçi terapi şirketine danışın.
 • Terapi türü : Çevrimiçi terapiyi seçtiğinizde yapmanız gereken en önemli seçimlerden biri, aradığınız terapi türüdür. Çoğu bireysel terapi sunar, ancak çiftler veya aile terapisi de sunanlar vardır. Bazıları ayrıca belirli yaş gruplarına, akıl sağlığı koşullarına, kültürel geçmişlere ve cinsel kimliklere hitap eder. Bir şirket seçerken bunları akılda tutmakta fayda var.
 • Terapist nitelikleri : Terapi aradığınız şeyde uzmanlığa sahip bir terapist seçmek çok önemlidir. Bazı şirketler, bir giriş anketi doldurmanızı ve sizi bir terapistle eşleştirmek için bir algoritma kullanmanızı ister. Diğerleri, bir giriş anketine dayalı olarak düzenlenmiş bir listeden veya bir uygulayıcılar dizininden kendinizi seçmenize izin verir. Çoğu şirket, ayrıntı seviyesi değişse de derinlemesine incelemeniz için terapist biyografileri sağlar. Yöntem ne olursa olsun, terapi hedeflerinizi ve kişisel rahatınızı göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Bu, açılmak ve bağlantı kurmak için çok zaman harcayacağınız biri, bu yüzden onlarla rahat hissetmek istiyorsunuz. Kişisel düzeyde onlarla rezonansa girerseniz bonus puanlar.
 • İlaç yönetimi : Terapi arayan herkesin ilaca ihtiyacı yoktur. 8 Orada herkes için bir tedavi planı var. Bazı çevrimiçi terapi şirketleri, abonelik planlarına ilaç yönetimini de dahil eder. İlaca ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsanız, yalnızca terapi seanslarını içeren bir abonelik planından yararlanabilirsiniz.

En iyi çevrimiçi terapinin bile herkes için uygun olmadığını bilmek önemlidir. Örneğin, krizdeyseniz, intihara meyilliyseniz veya şizofreni ya da psikotik bozukluk gibi ciddi bir akıl hastalığınız varsa, çevrimiçi terapi hizmetlerinin sağlayabileceğinden daha yüksek düzeyde bakıma ihtiyacınız olabilir.

Nasıl Bir Terapiste İhtiyacım Olduğunu Nasıl Anlarım?

Hangi tür terapistin sizin için doğru olduğunu bilmenin anahtarı, terapi için hedefinizin ne olduğu konusunda iyi bir kavrayışa sahip olmaktır. Yüz yüze uygulamalara benzer şekilde, mevcut sağlayıcıların türü çevrimiçi platforma bağlıdır. Bazıları yalnızca terapistler, bazıları yalnızca psikiyatrlar ve bazıları da danışmanlar ve sosyal hizmet uzmanları dahil olmak üzere bir dizi sağlayıcı sunar. Her sağlayıcı türü, çeşitli terapötik hedefler, ihtiyaçlar ve tedaviler için uygundur.

İşte bilmeniz gerekenler:

 • Psikiyatristler , kolejden tıp fakültesine kadar 12 yıl kadar geçmiş ve akıl sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir ihtisas yapmış tıp doktorlarıdır. Psikiyatristler seanslarına terapiyi dahil edebilirler, ancak ilaç reçete etmek genellikle odak noktasıdır.
 • Psikologların bir yüksek lisans veya doktora derecesi ve psikoterapi uygulama eğitimi vardır. Tipik olarak konuşma terapisine dahil olan klinik psikologlar, ruh sağlığı koşullarını teşhis edebilir ve tedavi edebilir. Yüksek lisans derecesine sahip olmak, danışmanlık sağlamak için asgari eğitim yeterliliğidir, ancak deneyim veya eğitim düzeyi mutlaka daha düşük kalitede tedavi alacağınız anlamına gelmez. Psikologlar eğitim düzeyleri ne olursa olsun ilaç yazamazlar.
 • Lisanslı aile ve evlilik terapistleri, bir yüksek lisans veya doktora derecesine ve en az iki yıllık klinik uygulamaya sahiptir. Aile sistemlerindeki çeşitli ruh sağlığı koşullarını ve psikolojik sıkıntıları değerlendirebilir, teşhis edebilir ve tedavi edebilirler – buna bireysel terapi, çiftler ve aile terapisi dahildir. 9
 • Lisanslı profesyonel danışmanlar (LCP’ler), ruh sağlığı danışmanlığı alanında yüksek lisans derecesine ve 2.000 ila 3.000 saatlik gerekli saha eğitimine sahiptir. Danışmanlar, eğitim düzeyleri, eğitimleri, hizmet ettikleri topluluklar ve ele aldıkları sorunlar açısından LMFT’lere ve sosyal hizmet uzmanlarına benzerken, danışmanlar genellikle belirli bir dizi konuda, genellikle kısa vadeli bir kapasitede destek sunmaları bakımından farklılık gösterir. .

Sosyal hizmet uzmanları , insanların yaşamlarını iyileştirmek için destek ve rehberlik sağlamak üzere psikoloji ve sosyolojiyi entegre etmek üzere eğitilmiştir, bazen danışanları daha geniş bir bakım ağı sağlamak için dış kaynaklara ve hizmetlere yönlendirmektedir.

 • Yüksek lisans düzeyinde lisanslı sosyal hizmet uzmanları (MSW’ler veya LMSW’ler) psikoloji eğitimi almıştır ve denetimli ortamlarda terapi sağlayabilirler.
 • Lisanslı klinik sosyal hizmet uzmanları ( LCSW’ler ), klinik lisanslarını almış ve onlara gözetim olmaksızın tedavi sağlama yeteneği veren MSW’lerdir.

Kazandıkları derecelerin ötesinde, her terapist ve danışmanın kendine özgü ek eğitim ve uzmanlık kombinasyonu vardır.

tedavi etmeye odaklanır bireyleri ve/veya insan gruplarını Bazıları , aşağıdakiler gibi teknikler kullanarak, öncelikle çok çeşitli ruh sağlığı sorunları olan :

 • Bilişsel davranış terapisi (BDT)
 • Diyalektik davranışçı terapi (DBT)
 • Kabul ve kararlılık terapisi (ACT)
 • Çözüm odaklı kısa terapi (SFBT)
 • Bütünleştirici terapi
 • Kişilerarası terapi (IPT)
 • Travmatik yas terapisi

 Diğer sağlayıcılar, kişilik bozuklukları tedavi etme yeterliliğine sahiptir , yeme bozuklukları ve obsesif-kompulsif bozukluk ( OKB gibi yaklaşımlardan birini seçerek ) gibi spesifik teşhisleri olan hastaları psikodinamik terapi , dahili aile sistemleri ( IFS ) terapisi ve maruz bırakma terapisi .

Bazı akıl sağlığı uzmanları, çocuklara, gençlere , yaşlılara veya ailelere özgü ruh sağlığı ihtiyaçları konusunda ileri eğitim almaktadır . içerebilir Bu gruplar için faydalı tekniklere sadece birkaç örnek oyun terapisi, dışavurumcu sanat terapisi, mesleki terapi ve aile sistemleri terapisini .

yoluyla, danışanlarına yaşadıkları fiziksel duyumlarda rehberlik etmek için somatik (vücut odaklı) teknikler kullanır Bazıları, örneğin göz hareketiyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme ( EMDR ), terapötik masaj veya dans terapisi . Somatik terapi özellikle TSSB ve travma için yararlı olabilir.

İlişki konularında uzman terapistler, gördükleri çiftler veya bireylerle bir dizi çerçeveyi birleştirebilir, ancak kanıta dayalı iki etkili yaklaşım, duygusal odaklı çift terapisi (EFCT) ve Gottman yöntemini içerir .

Artan sayıda ruh sağlığı uzmanı, cinsel yaşam terapisi yakın ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan konuşma terapisi olan konusunda da eğitim ve/veya sertifikaya sahiptir.

Son olarak, birçok terapist, koç ve danışman, belirli popülasyonlara sahip insanlara aşağıdakileri sağlayarak yardımcı olabilir:

 • Transgender onaylayan ruh sağlığı bakımı
 • Kültürel yeterlilik
 • Vücut pozitifliği/nötrlüğü
 • Stres aşılama eğitimi
 • Öfke kontrolü
 • DEHB koçluğu

Sizin için en iyi terapistin hangisi olduğundan emin değilseniz, bazı şirketler sizin için doğru terapisti bulmanıza yardımcı olabilecek profesyonellerle eşleştirme seansları sunar. Diğerleri, size uygun bir terapistle eşleşmenize yardımcı olması için giriş formları doldurmanızı sağlar.

Ücretsiz Online Terapi Seçenekleri Var mı?

Ücretsiz seçenekler mevcuttur, ancak kendi terapistinizle alacağınız kişiselleştirilmiş bakımın aynısını almayacağınızı unutmamak önemlidir.

Online Terapi Gizli midir?

Çevrimiçi yaptığınız diğer her şeyde olduğu gibi, çevrimiçi terapide de verilerinizi ve gizliliğinizi hesaba kattığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Uygulayıcıların güvenlik ve gizliliği sağlayan lisans düzenlemelerine, eyalet yasalarına ve HIPAA düzenlemelerine (kişisel sağlık bilgilerini koruyan federal yasa) uymaları gerekmektedir.

Çevrimiçi terapi, danışan-terapist ilişkisinde tartışılan her şeyin ilişki içinde kaldığı yüz yüze terapi kadar gizli olmaya çalışır. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere gizliliğin istisnaları vardır:

Bazı not: 10

 • Bir terapistin gizli bilgileri bilimsel veya tıbbi amaçlarla ifşa etmesi gerekebilir.
 • Psikologların danışanı veya başkalarını zarardan korumak için gizli bilgileri ifşa etmesi gerekebilir.
 • Bir terapistin çocukların, yaşlıların veya engelli kişilerin istismarını veya ihmalini bildirmesi gerekebilir.
 • Terapistlerin, müşteriye sunulan hizmetler için ödeme almak için gizli bilgileri ifşa etmesi gerekebilir.

Çevrimiçi Terapi Hizmetlerini Kullanırken Gizliliğim Konusunda Endişelenmeli miyim?

Verilerin bir meta olarak yükselişi, insanları çevrimiçi terapi de dahil olmak üzere çevrimiçi hizmetleri kullanma konusunda temkinli hale getirdi. En iyi uygulama, düşündüğünüz herhangi bir çevrimiçi terapi şirketinin gizlilik politikasını kontrol etmektir. Verilerinizle ne yaptığı ve ne yapmadığına dair herhangi bir söz olup olmadığına bakın. HIPAA uyumlu olduğu açıkça belirtildiğinde daha da iyidir. 11

Sıkça Sorulan Sorular

 

Online Terapinin Maliyeti Ne Kadardır?

Çevrimiçi terapinin maliyeti, yüz yüze terapide olduğu gibi, seçtiğiniz hizmete ve destek düzeyine bağlı olarak değişir. Ortalama terapi maliyeti 200 ile 1500 TL arasındadır ve incelediğimiz 55 şirket, her iki tarafta olduğu gibi, bu ortalamanın içinde yer almaktadır. Bazı çevrimiçi terapi şirketleri, seans başına ödeme oranları sunarken, diğerlerinin abonelik veya üyelik modelleri vardır.

 

Online Terapi Nasıl Faturalandırılır?

Sigortanız varsa ve sigortanız kabul edilirse, sağlık planınız faturalandırılacaktır. Katkı paylarından, muafiyetlerden ve sigorta sağlayıcınızın karşılayamayacağı diğer her şeyden siz sorumlusunuz.

Sigortanız yoksa, mali yardım, fonlar veya geri ödeme amaçlı bir süper fatura gibi başka düzenlemeler yapılmadığı sürece size fatura edilen tutarı ödemeniz beklenir.

 

Sigorta Online Terapiyi Kapsar mı?

Çoğu durumda, sigorta çevrimiçi terapiyi kapsar. Selman Yetkin, “Bu hizmet için geri ödeme yapılmasını gerektiren yasal değişikliklerle terapi çok daha erişilebilir hale geldi ve insanlar evlerinin mahremiyetinden görülebiliyor” diyor. Sigortayı kabul etmemeyi seçen, ancak bunun yerine rekabetçi kendi kendine ödeme maliyetleri sunan çevrimiçi terapi hizmetleri de vardır.

 

Selman Yetkin Online Terapiyi Kapsıyor mu?

Selman Yetkin şu anda çevrimiçi terapiyi kapsıyor ve bunu pandemi sırasında yapmaya başladı. Çevrimiçi terapi avantajlarının bu şekilde genişletilmesi, halk sağlığı acil durumu kaldırılırsa ve ne zaman kaldırılırsa değişebilir. Şu an itibariyle üzeri örtülüyor. Ancak, genellikle herhangi bir sigortada yaptığınız gibi, seçtiğiniz çevrimiçi terapi hizmetinin veya uygulayıcının sigorta kapsamında olup olmadığını kontrol etmek isteyeceksiniz.