Hipnoz Daha Hızlı Bir Terapi Şekli midir?

Hipnoz, bir sorunun köküne hızla inmenize yardımcı olabilir. Psikanalize ek olarak giderek daha fazla kullanılıyor.

Yüzyıllar boyunca insanlar semptomları hafifletmek ve iyileştirmek için eski hipnoz uygulamasına yöneldiler. Mistikler, şamanlar ve bilgelerin hepsi şifa ve aşkınlık için transa neden olan ritüelleri kullanmışlardır.

Hipnoterapi, hipnozu terapötik faydalar için kullanır – iyileşmek ve içgörü kazanmak için bilinçaltıyla iletişim kurmanın bir biçimi olarak. Hipnoz, insanların sorunlarının köküne hızla inmelerine yardımcı olan bir araç olduğu için, terapi ve psikanalize ek olarak giderek daha fazla kullanılıyor.

Bilinçaltınızı Sürücü Koltuğuna Koymak

Yetkinpsikoloji Terapi aracılığıyla hipnoz eğitimi veriyor ve yöntemi insanların ne istediklerini netleştirmelerine yardımcı olmak olarak tanımlıyor. Bilinçaltınız hayatınızı yönetiyorsa, herhangi bir şeyin gerçekleşmesi için gemide olması gerekir ve net yönergelere ihtiyacı vardır. Hipnoz, diyor Blum, “koordinatları bir GPS’e koymak gibidir.”

Hipnotik bir durumda, bilinçaltı yüksek bir farkındalık hissindeyken, bilinçli zihin trans benzeri bir durumdadır. Başka bir deyişle, bilinçli zihin arkada sessizce oturduğu için bilinçaltınız sürücü koltuğundadır.

Bu durumda, önerilere karşı daha duyarlısınız ve değişiklik yapmaya açıksınız – olağan statükonuzun dışına çıkma konusunda daha yetenekli hale geliyorsunuz.

Ancak derin meditasyon durumundan farklı olarak, hipnozla akılda bir nihai hedef vardır – ister sıkışmış duyguları salıvermek, ister kendinden şüphe duymanın üstesinden gelmek veya kaygı ve stresi yönetmek olsun.

Yalnızca buna açıksanız ve istekli bir katılımcıysanız hipnotik bir durumda olabileceğinizi not etmek önemlidir. Esasen, tüm hipnoz kendi kendine hipnozdur.

Blum, “Bir insana hiçbir şey yaptıramam,” diye açıklıyor. “Birinin potansiyeline daha fazla erişmesine yardım ediyorum, kişinin içinde zaten var olanı ve bu enerjiyi nasıl kanalize edeceğini ortaya çıkarıyorum.” Herhangi bir şeyi değiştirmeden önce, “farklı bir gerçekliği tasavvur etmelisin… Düşün, inan, başar” diyor.

Tıbbi Hipnoz: Erickson Yöntemi

Bu teknik, tarz olarak daha konuşkandır; Blum, “Uykunuz geliyor… gözleriniz kapanıyor” gibi komutlar vermek yerine sorular sorar ve önerilerde bulunur.

Bu, kendini keşfetme sürecini teşvik eder. “İstediğini elde etmene engel olan nedir?” Blum sorabilir. Veya, “Bu alışkanlığı bırakırsan, bu neye benziyor? Kendinizi yeni bir durumda görebiliyor musunuz?”

Sy, uzun süredir uygulama yapan bir başka hipnozcudur aynı zamanda Ericksonian yaklaşımını kullanan, . Danışmanlardan ve akıl sağlığı pratisyenlerinden düzenli olarak tavsiyeler alıyor ve duygusal yeme, kalp kırıklığı, korkular ve fobiler ve kötü uyku gibi çeşitli sorunları ele almak için hem çevrimiçi hem de İstanbul merkezli ofisinde insanlarla çalışıyor.

“Hipnoz Derin Uykuyu İyileştirir.” 

“Alışkanlıklar bilinçaltına derinden yerleşmiştir,” diyor, “mantıksal, analitik zihinden gelmiyorlar.” Hipnozla, bu derin yerlerdeki anılara ve inançlara erişiyorsunuz, bir şeyin kaynağına sıkıştırılmış bir zaman çerçevesinde ulaşıyorsunuz – bu da hızlı terapötik sonuçlar üretiyor.

Solovay, “Birinin yaşadığı hayat, zihindeki hikayelere, resimlere ve kelimelere dayanır” diyor. Anahtarın, en yüksek benliğinize hizmet etmek için zihindeki resimleri ve hikayeleri değiştirmek olduğunu vurguluyor. ” Kendimize anlattığımız hikayelere inanırız ” diyor. “Bu yüzden, kişisel gelişime yol açan hikayeler anlatmak ve görüntüler yaratmak istiyoruz.”

“Kendine anlattığın hikaye nedir?” müvekkillerine özel sorunlarını sorar.

Hikayenizi Gerçek Zamanlı Yeniden Yazmak

Sy, insanların eskisini tekrarlamak yerine yeni bir hikaye geliştirmelerine yardımcı olur. Bu, beynin nöral yollarını yeniden düzenler, böylece kişi aynı döngüyü tekrar tekrar oynatmaz, aynı döngüyü sürdürür.

Örneğin cerrahi bir kalp prosedüründen önce kendisini sakin ve rahat hissetmesine yardımcı olmak için Sy ziyaret etti.

Seans sırasında “Kendinizi ilahi ışıkta görün… ışık vücudunuzdan kalbinize doğru hareket eder. Işıkla yıkanan her hücreyi görün… Vücut kendini iyileştirir, vücut kolayca ve iyi iyileşir.”

Sy onu normal uyanma durumuna getirmek için 10’a kadar saydığını hatırlıyor.

“İyi bir şekerleme gibi geldi. Çok rahatlatıcı… havada süzülmek gibi,” diye hatırlıyor Clayton. “Doğrudan bilinçaltımla konuşuyordu – bilinci yoldan çekiyordu.”

Sy, “Bu duruma geçmek şaşırtıcı derecede kolay,” diye devam ediyor. “Bilinçaltı yüzeyin hemen altında, çok yakın.”

Sy, tıbbi prosedüre hazırlanırken kaydedilen oturumu yeniden dinlemesi için verdi. Yeni resimler yaparak ve iç hikayeyi değiştirerek, olumsuz düşünceleri faydalı düşüncelerle değiştirdiğinizi, durumları daha güçlendirici deneyimlere dönüştürdüğünüzü söylüyor.

Hipnoterapiyi denemek ister misiniz? Endişe için nasıl kullanıldığını ve bir hipnoterapist seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini düşünün .