Evde Terapi

Anasayfa » Evde Terapi

Evde Terapi

Evde Terapi, Çevrimiçi (online)

Ev tabanlı terapi aynı zamanda ev tabanlı psikoterapi, ev tabanlı danışmanlık veya evde terapi olarak da adlandırılır. Bir terapist, bir kişinin evinde danışmanlık sağladığında gerçekleşir. Ev tabanlı terapi, birçok kişinin tedavi hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmuştur.

Evde Terapi Nedir?

Ev tabanlı terapi, bir ofis yerine terapi gören kişinin evinde gerçekleşir. Özel muayenehanelere veya ruh sağlığı tesislerine gitmekte zorluk çeken insanlara yardımcı olabilir. Birinin bakım görmesini engelleyebilecek faktörler arasında para sorunları , yaş , kronik tıbbi sorunlar , agorafobi ve evdeki veya işteki sorumluluklar yer alır.

Toplum sağlığı kuruluşları ve çocuk koruma kurumları birçok evde terapi programı sunmaktadır. Özel muayenehane terapistleri, bakıma erişim bir sorun olsun ya da olmasın, en faydalı tedavi şekli gibi görünüyorsa ev içi seanslar sunabilir.

Evde Terapide Neler Beklenmeli?

Bir ev içi terapiste, tedavi sırasında ortak olarak hareket eden başka bir terapist katılabilir. Bu, hem terapideki kişiye hem de terapiste daha fazla destek ve kaynak sağlayabilir. Ev merkezli terapistlerin tümü bir takımda çalışmaz, ancak birçoğu çalışır. Örneğin, terapistler bir kriz hattı telefon görüşmesine yanıt verirken ekip halinde çalışabilirler.

Evde danışmanlık genellikle mutfak masasında veya oturma odasında verilir. Bu ortamlarda çocuklar ve gençler kendilerini daha rahat hissedebilir. Terapistin odalarını veya eşyalarını görmesine izin verebilirler. Bir ev ortamını görme ve insanların alanlarını nasıl kullandıklarını gözlemleme yeteneği, terapistlerin hızlı bir şekilde iyi bağlantılar kurmasına yardımcı olabilir. Bu kişiselleştirilmiş yaklaşımı bir ofiste elde etmek o kadar kolay olmayabilir.

Evde terapi seansları genellikle tedavi gören kişilerin evlerinde yapılır. Ancak başka yerlerde de tutulabilirler. Danışman ve terapideki kişi, seansları parkta yapmaya veya kumsalda yürüyüş yaparken tedaviyi tartışmaya karar verebilir.

Evde terapinin sizin için doğru olduğunu düşünüyorsanız, nasıl ilerleyeceğinizi öğrenmek için onu uygulayan bir terapistle görüşün. Evde terapi seanslarının ne zaman ve ne sıklıkta gerçekleşeceğini seçmek, sizin ve terapistiniz için neyin işe yaradığına bağlıdır. Evde terapi bazen, ofis seanslarına ek olarak veya ana yaklaşımınız olarak kullanılabilir.

Evde Terapi Türleri

Psikologlar, psikiyatristler, evlilik ve aile terapistleri, danışmanlar, sosyal hizmet uzmanları ve diğer akıl sağlığı uzmanları evde terapi uygulayabilir. Bir seansta çeşitli yaklaşımlar kullanılabilir. Bunlara bireysel terapi, çift terapisi , oyun terapisi ve aile terapisi dahildir . Ev tabanlı terapi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok endişeyi tedavi edebilir:

  • Kişisel ve duygusal sorunlar : Bunlara örnek olarak kaygı , depresyon ve travma sonrası stres dahildir .
  • Çocuk suçluluğu üzerinde çalışırken faydalı olabilir . : Ev temelli terapi, sağlıksız başa çıkma mekanizmaları ve davranışları
  • Aile sorunları : Evde aile terapisi, ilişki kurma, iletişim, çatışma yönetimi ve problem çözme konularında yardımcı olabilir. Ayrıca stresi azaltabilir ve bir ailenin güçlü yönlerini geliştirebilir.
  • Evlilik danışmanlığı : Ev merkezli evlilik danışmanlığı, samimiyeti artırabilir ve çatışmaların çözülmesine yardımcı olabilir.
  • Gelişimsel sorunlar veya beyin hasarı olan bir kişinin aileleri için evde terapi sağlayabilir : Terapistler, gelişim sorunları veya beyin hasarı . Bu terapistler, bir çocuğun evde ve toplum içinde gelişimini desteklemek için stratejiler oluşturmaya yardımcı olabilir.
  • Yoğun psikiyatrik bakım : Bazı terapistler, çocuklar ve gençler için evde yoğun psikiyatrik bakım sunar. taburcu edilen gençleri desteklerler Yatılı tedavi tesislerinden veya psikiyatri hastanelerinden .

Terapistler Neden Evde Terapi Öneriyor?

Ev merkezli terapistler, bazı insanlar için randevu için ofise gitmenin zor olabileceğini bilir. Hastalık, engellilik, kişisel kriz, fon eksikliği, ulaşım sorunları veya çocuk bakımı, bir kişinin terapiye gidememesinin nedenleridir. Ev tabanlı terapi bu engellerin birçoğunu çözebilir.

Tedavi evde sağlandığında terapötik ilişki daha hızlı gelişebilir. Bunun nedeni, terapi gören kişilerin kendi evlerinde bir ofiste olduğundan daha rahat olabilmeleridir. Terapistler, kişisel bildirime güvenmek yerine, insanların nasıl ve nerede yaşadıklarını görerek daha derin içgörüler elde edebilirler. Sonuç olarak, etkili tedavi ilerleyebilir ve iyileşme daha kolay gerçekleşebilir.

Ev tabanlı terapi, terapistler için de yardımcı olabilir. Özellikle evden çalışıyorlarsa, kişisel, aile ve iş görevleri arasında daha sorunsuz geçiş yapabilirler. Evden çalışan ve evde terapi sunan terapistler daha az işyeri stresine, daha fazla aile zamanına sahip olabilir ve düzenli olarak işe gidip gelmeyebilir.

Eve bağlı olan insanlar, farklı uzaktan terapi biçimlerinden yararlanabilir. Ancak yüz yüze görüşmeyi de tercih edebilirler. Bir terapistin ofisinde hiç görülmediklerinden, evde terapiyi seçen kişiler mahremiyetlerinin korunmasını sağlar. Evde terapi, ruh sağlığı hizmetlerini daha geniş bir insan kitlesi için daha erişilebilir hale getirir. Ayrıca bir ofiste geleneksel terapiden daha ucuz olabilir.

Aileler İçin Evde Terapi

Ev temelli terapi, evde kullanılan becerileri öğretirken etkili olabilir. Örneğin, ebeveynlik ve iletişim becerileri büyük ölçüde geliştirilebilir veya ince ayar yapılabilir. Bu terapi türü, terapistlerin aile üyeleri arasındaki etkileşimleri doğal olarak meydana geldikleri gibi gözlemlemelerine olanak tanır. Bu nedenle, terapistler tedaviye nasıl yaklaşılacağını daha çabuk öğrenebilirler. Terapist ayrıca evde temel ihtiyaçların karşılandığını doğrulayabilir ve yerel kaynakları paylaşabilir.

Bir terapist, gençlerle kendi bölgelerinde buluşarak savunmalarını azaltmada daha başarılı olabilir. Ev tabanlı terapi, tüm aile üyelerinin tedaviye katılma ve tedaviye katılma şansını da artırabilir.

Çocuklarının velayetini kaybetme riski taşıyan ebeveynler, ev tabanlı danışmanlık için hedef alınabilir. Bu tür danışmanlık, ailenin korunmasına odaklanır. Hedeflerinden biri, bir çocuğun koruyucu aileye gitmesini önlemeye yardımcı olmaktır.

Ev Temelli Terapi Etiği

Evde gerçekleşen terapi etik kaygılara yol açabilir. Bu endişeler sınırlar , gizlilik veya rol karmaşası ile ilgili olabilir. Bir aileyi çalışırken gözlemlemek gibi tedaviye fayda sağlayabilecek faktörler de tedaviyi zorlaştırabilir.

Rol karmaşası birkaç şekilde ortaya çıkabilir. Bir terapist, başka birinin evinde misafir olarak terapideki kişiye nasıl davranacağını bilemeyebilir. Ayrıca, ev içi terapi kullanan ebeveynleri olan çocuklar, yetişkinlerin neden evde bulunmadığını anlamadıklarında kafaları karışabilir.

Terapistler, aktif bir köpek, huysuz bir çocuk veya diğer dikkat dağıtıcı unsurlar nedeniyle seansın odağını korumakta güçlük çekebilirler. Diğer aile üyeleri, arkadaşlar veya komşular varsa, gizliliğin korunmasını zorlaştırabilir. Hatta bir kişinin açıkça konuşma yeteneğini bile engelleyebilir. Terapistin istemeden reşit olmayanların içki içmesi veya hayvanlara eziyet etmesi gibi faaliyetlere tanık olması halinde terapinin kapsamı dışında kalan endişeler ortaya çıkabilir. Terapistten borç para vermesi, kapıyı açması veya tedavi gören kişi için bir ayak işi yapması istenirse sınır sorunları ortaya çıkabilir.

Evde terapi düşünülürken mali durum da dikkate alınmalıdır. Örneğin, bir terapist tedavi maliyetine seyahati dahil etmeli midir? Dikkat dağıtıcı şeyler ortaya çıktığında saati durdurmalı mı yoksa devam ettirmeli mi? Tedavi başlamadan önce bu endişeler giderilmelidir.

Ayrıca, bazı kişiler evde terapi için iyi adaylar olmayabilir. Bazıları kendi evlerinde kendilerini güvensiz veya rahatsız hissedebilir. Tedavideki diğerleri uçucu ve kontrol edilmesi zor olabilir. Tedavinin evlerinde sağlandığı gerçeğiyle güçlendiklerini hissettikleri için terapisti geçersiz kılmaya çalışabilirler. Bir terapi seansının kontrolünü sürdürmeye alışkın terapistler, ev temelli terapinin bu yönlerini zorlayıcı bulabilir.

Ev tabanlı terapi daha yaygın hale geliyor. Ancak bu tedavi şeklini sunan terapistlerin nitelikleri konusunda endişeler var. Birçok kolej evde terapi eğitimi vermemektedir. Sonuç olarak, deneyimsiz terapistler, tedavi görenlerin ihtiyaç duyduğu bakım kalitesini sağlayamayabilir.

Evde terapi sağlayan terapistler, ev ziyaretleri sırasında profesyonel sınırları korumalıdır. Evde terapi kullanmak isteyen kişiler, sınırlarının farkında olmayı faydalı bulabilirler.

2023-05-08T08:18:12+00:00Proje: Online Terapi|Etiket: , |
Go to Top