Selman Yetkin: 7/24 Çevrimiçi Terapist, İstanbul

Raandevu al:

Çevrimiçi Terapi: Size Uygun mu?

Stres, ilişki zorlukları, yas, depresyon, anksiyete veya başka bir akıl sağlığı sorunu için psikoterapi arıyor olun, çevrimiçi danışmanlık veya teleterapi etkili bir çözüm olabilir. İşte bilmeniz gereken her şey.

Çevrimiçi terapi nedir?

Çevrimiçi terapi, internet aracılığıyla, genellikle canlı görüntülü sohbet, mesajlaşma uygulaması, e-posta veya telefon aracılığıyla profesyonel ruh sağlığı danışmanlığı sağlanmasıdır. Teleterapi, telemental sağlık, e-terapi veya çevrimiçi danışmanlık olarak da bilinen uygulamanın popülaritesi, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana hızla arttı ve hastanın kalifiye bir terapistle güvenli ve rahat bir şekilde bağlantı kurmasına olanak sağladı. kendi evleri.

Geleneksel, yüz yüze terapi genellikle bir terapistin ofisinde gerçekleştirilir ve uzun süredir birçok farklı zihinsel ve duygusal sağlık sorunu için etkili bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Bir profesyonelle konuşmak, yaşamınızdaki engellerin üstesinden gelmenize, sorunlarınızın temel nedeni hakkında farkındalık kazanmanıza, semptomları yönetmenize ve iyileşmenize yardımcı olabilir. Örnek olarak, araştırmalar bilişsel davranışçı terapinin orta ila şiddetli depresyon tedavisinde antidepresanlar kadar etkili olabileceğini, ancak zararlı veya nahoş yan etki riski olmadan olduğunu göstermiştir.

Yine de, terapiden faydalanmak için depresyon veya anksiyete gibi teşhis edilmiş bir akıl sağlığı sorunuyla uğraşmak zorunda değilsiniz. gibi zor bir dönemden geçiyorsanız, Hayatınızda bir yas , boşanma veya işsizlik terapi yardımcı olabilir. Bunaltıcı stres, düşük benlik saygısı veya uyku sorunu gibi günlük kaygılarla karşı karşıya kalsanız bile, doğru terapist uzman desteği ve rehberliği sağlayabilir ve olumlu değişiklikler yapmanıza yardımcı olabilir.

Online terapi etkili midir?

Çevrimiçi terapi çok daha yeni bir terapi şekli olsa da, mevcut kanıtlar birçok insan için yüz yüze terapi kadar etkili olabileceğini gösteriyor. Kendi evinizin güvenliğinden konuşmak, sorunlarınızı açmanızı bile kolaylaştırabilir. Çevrimiçi terapi aynı zamanda dünyanın herhangi bir yerinden kalifiye bir uzmanla iletişim kurmanızı sağlarken masraftan, seyahat süresinden ve yüz yüze görüşme zorunluluğundan kaçınır.

Tabii ki, çevrimiçi terapinin de bazı önemli dezavantajları olabilir. Örneğin, metin veya mesajlaşma uygulaması aracılığıyla bağlanmak, bazıları için, özellikle de teknolojiyi kullanarak büyüyen gençler için daha rahat bir iletişim yolu olabilirken, yüz yüze etkileşimin olmaması, terapistin sizin çok önemli olduğunuzu ölçmesini engelliyor. beden dili ve ses tonu. Ayrıca, terapist ile hasta arasında terapinin başarısı için çok önemli olan güven ve destekleyici bir ilişki kurmayı çok daha zorlaştırabilir. Bu gerçekten yalnızca yüz yüze veya canlı bir video bağlantısı aracılığıyla elde edilebilir.

Nihayetinde, çevrimiçi terapinin ne kadar iyi çalıştığı, genellikle herhangi bir terapi türünün başarısını belirleyen aynı faktörlere bağlıdır: terapistinizle kurduğunuz bağlantı düzeyi, kendinizi ne kadar açabileceğiniz ve istekli olduğunuz iş. sürece sokmak. Seanslarınıza katılmanın yanı sıra, öğrendiklerinizi gerçek yaşam durumlarına uygulamanız ve ruh halinizi ve duygusal sağlığınızı destekleyebilecek sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerekir. Hiçbir terapist -çevrimiçi veya yüz yüze- sizin için şifa ve büyümenin zor işini yapamazken, iyi bir terapist yeni içgörüler kazanmanıza ve hayatınızı daha iyi hale getirmenize yardımcı olmak için mevcut teknolojiyi kullanabilir.

Çevrimiçi terapi ve yüz yüze terapi

Çevrimiçi terapi farklı biçimler alabilir ve yüz yüze terapiye kıyasla yararları ve sakıncaları her birine göre değişebilir. Bazı terapistler kendi özel uygulamaları aracılığıyla çevrimiçi terapi sunarken, diğerleri hastalarla bağlantı kurmak için üçüncü taraf web sitelerini veya dizinlerini kullanır. Bu hizmetlerden bazıları, terapist ve hasta arasındaki iletişimi mesajlaşma veya canlı mesajlaşma ile sınırlandırırken, diğerleri ayrıca haftalık telefon görüşmeleri veya canlı görüntülü sohbetleri içerir. Geleneksel, yüz yüze terapiye en yakın deneyimi sağlayan ikincisidir ve bu nedenle büyük olasılıkla aynı ödülleri sunar.

Canlı seanslar arasında terapistinizi arayabilmek, e-posta gönderebilmek veya mesaj gönderebilmek son derece yararlı olsa da, uzmanlar bunun en etkili olduğu konusunda hemfikirdir; onun yerine.

Terapi neden yüz yüze etkileşim gerektirir?

Vücut dili ve diğer sözel olmayan ipuçları, insan olarak nasıl iletişim kurduğumuz konusunda önemli bir rol oynar. Yüz ifadeleriniz, tavırlarınız, duruşunuz ve ses tonunuz tek başına kelimelerinizden çok daha fazlasını ifade edebilir. incelikleri, Bir terapi ortamında, sözlü olmayan iletişimin terapistin sözlü ve sözlü olmayan tepkileriniz arasındaki tutarsızlıkları anlamasına yardımcı olmak için çok önemli olabilir. Ayrıca, kelimelere dökmek istemediğiniz veya söyleyemediğiniz şeyleri fark etmelerine ve söylediklerinizin ardındaki gerçek anlamı anlamalarına da yardımcı olabilir.

Benzer şekilde, bir terapistle video ekranında bile yüz yüze etkileşimde bulunmak, terapinin başarısı için çok önemli olan bir bağın kurulmasına yardımcı olabilir. Yazılı mesajlarını okumak veya meçhul bir sesi dinlemek yerine, sözsüz olarak iletişim kurdukları duyguları ve empatiyi görebildiğinizde, biriyle güven duygusu oluşturmak çok daha kolaydır.

Yüz yüze etkileşimin önemine ek olarak, çevrimiçi ve yüz yüze terapiyi karşılaştırırken dikkate alınması gereken başka hususlar da vardır.

Çevrimiçi terapinin faydaları şunları içerir:

kolaylık . Çevrimiçi terapi, hızlı bir İnternet bağlantınızın olduğu her yerden yardıma erişebileceğiniz anlamına gelir. Randevulara gitmek, trafikle mücadele etmek veya toplu taşımayla uğraşmak, park etmek, bekleme odasında oturmak, çocuk bakımı için ödeme yapmak veya işten izin almak için zaman ve para harcamanıza gerek yok. İnsanların yüz yüze terapi aramasının önündeki engellerin çoğu, çevrimiçi terapinin rahatlığı ile ortadan kalkar.

Konfor ve güvenlik . Kendi evinizin rahatlığında ve güvenliğinde çevrimiçi bir terapistle görüşmek, genellikle kendinizi açmanıza, daha savunmasız olmanıza ve bir terapi seansı sırasında ortaya çıkabilecek zor duygularla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Hareket etme sorunlarınız, kronik hastalığınız veya örneğin agorafobi veya sosyal kaygı bozukluğu gibi evden çıkmanızı zorlaştırabilecek bir durumunuz varsa, çevrimiçi terapi ideal çözüm olabilir.

seçim . Çevrimiçi olarak, uzak bir bölgede yaşıyor olsanız bile kalifiye bir terapiste ulaşabilirsiniz. Nerede yaşarsanız yaşayın, çevrimiçi olarak daha fazla uzman seçimi, aynı zamanda, özel sorununuzla ilgilenen deneyime sahip bir terapist bulma olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir. (Teorik olarak dünyanın her yerinden terapistlere erişiminiz olsa da, bazı alanlarda yaşadığınız eyalet veya ülkede lisanslı sağlayıcılarla sınırlısınız.) Artan seçenekle birlikte çevrimiçi terapinin bir başka önemli faydası daha gelir: genellikle devam etmek daha kolaydır sizin için doğru eşleşmeyi bulana kadar terapistleri değiştirmek.

kolaylığı iletişim Haftada sadece bir saat bir terapistle görüştüğünüzde, geçen hafta içinde yaşadığınız her şeyi hatırlamak bazen zor olabilir. Canlı seanslar arasında terapistinize e-posta veya mesaj gönderebilmek, duygularınızı ve sorunlarınızı ortaya çıktıkça gerçek zamanlı olarak dile getirmenizi sağlar. Bazı çevrimiçi terapi hizmetlerinin mesajlaşma yönü, ilerlemenizi takip etmek ve herhangi bir aksiliği izlemek için de yararlı olabilir.

Gizlilik _ Birçok insan, akıl sağlığı sorunları için tedavi görme konusunda hâlâ bir damgalanma hissediyor. Anonim olarak çevrimiçi tedavi almak, şahsen bir terapisti ziyaret etmekten daha kolaydır. Çevrimiçi bağlandığınızda, örneğin terapistin otoparkında veya bekleme odasında tanıdığınız biriyle karşılaşmaktan asla korkmazsınız.

Çevrimiçi terapinin dezavantajları:

Teknik sorunlar . Online terapi ile internet bağlantınızın hızına ve elektronik cihazlarınızın güvenilirliğine güveniyorsunuz. Çevrimiçi film izleyemiyorsanız, bir terapistle kesintisiz bir görüntülü sohbeti sürdürmeniz pek olası değildir. Tabii ki, en iyi bağlantılar ve ekipman bile zaman zaman terapi seansınızı kesintiye uğratan veya kısaltan sorunlar yaşayabilir.

Duygusal bağlantı kaybı . Video konferans ne kadar etkili olursa olsun, terapistle fiziksel olarak aynı alanı paylaşmadığınızda duygusal olarak bağlantı kurmak daha zor olabilir. Görüntülü konuşurken bile bazı vücut dili sinyalleri kaybolabilir. Örneğin terapist, masanın altına vuran bacağınızı görmeyebilir veya terapistin empati ve şefkatini anlamakta zorlanabilirsiniz.

Niteliksiz sağlayıcılar . Çevrimiçi herhangi bir hizmet ararken olduğu gibi, niteliksiz veya itibarsız bir sağlayıcının tuzağına düşme riski her zaman vardır. Her zaman bir terapistin kimlik bilgilerini kontrol etmek veya listesindeki tüm danışmanları tarayan saygın bir üçüncü taraf hizmeti kullanmak önemlidir.

Çevrimiçi terapi herkes için doğru değil

Hala yüz yüze terapinin çevrimiçi terapiye tercih edildiği bazı durumlar vardır. gibi ciddi bir akıl hastalığından muzdaripseniz Şu anda şizofreni veya intihara meyilli hissediyorsanız veya başka bir kriz durumuyla karşı karşıyaysanız, bir terapist, uzaktan çalışmak yerine yüz yüze çalışmanıza yardımcı olmak için çok daha iyi bir konumda olacaktır.

Çevrimiçi terapiden en iyi şekilde nasıl yararlanılır?

Çevrimiçi veya yüz yüze her tür terapinin anahtarı, sizin için doğru terapisti bulmaktır . Nitelikler, deneyim ve felsefe önemli olabilir, ancak terapinizin başarısını genellikle terapistle geliştirdiğiniz ilişki belirler.

Doğru çevrimiçi terapisti bulmak biraz zaman ve çaba gerektirebilir, bu nedenle soru sormaktan, incelemeleri okumaktan ve ücretsiz tanıtım seanslarından yararlanmaktan korkmayın. Çevrimiçi bir terapist, iyileşme, iyileşme ve büyüme konusunda ortağınız olacaktır, bu nedenle, anlaşıldığınızı, desteklendiğinizi ve önemsendiğinizi hissettiren birini seçmeniz önemlidir. Bu kişiye, mahrem ve genellikle zor konular hakkında rahatça konuşacak ve ne düşündüğünüz ve hissettiğiniz konusunda dürüst olacak kadar güvenmelisiniz.

Çevrimiçi terapiden en iyi şekilde yararlanmak için diğer ipuçları

Çevrimiçi danışmanları, platformları ve sundukları hizmetleri karşılaştırın . Ancak, gerçek zamanlı olarak yüz yüze bağlantı kurabileceğiniz haftalık canlı video seansları sağlayan terapistleri tercih edin. Halihazırda yüz yüze bir terapist görüyorsanız ve yalnızca ek destek arıyorsanız, kısa mesaj ve mesajlaşma hizmetleri yararlı olabilir, ancak bir terapistle gerekli bağı kurmanın etkili bir yolu olmaları pek olası değildir.

İyileşmenize Yardımcı Olabilecek Bir Terapist Nasıl Bulunur

Önce araştırmanızı yapın, ancak değişime açık olun . Bazen mevcut çevrimiçi sağlayıcıların uzun bir listesini taramak bunaltıcı gelebilir. hakkında biraz bilgi sahibi olmak, Farklı terapi türleri ve terapistler seçim yapmayı kolaylaştırabilir. Ancak bir terapist seçtikten sonra, doğru gelmiyorsa değişiklik yapmaya açık olun. İçgüdülerine güven. Üçüncü taraf bir hizmetten çevrimiçi bir danışman seçmenin bir avantajı, sizin için uygun olanı bulana kadar terapistleri değiştirmeye devam etmenin daha kolay olmasıdır.

Terapiden ne elde etmek istediğinizi anlayın . Çevrimiçi terapiye başlama hedefleriniz konusunda ne kadar net olursanız, ilerlemenizi ölçmek ve süreçten en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak o kadar kolay olacaktır. Örneğin, belirli bir zihinsel sağlık sorununu ele almak için yardım arıyor olabilirsiniz veya hayatınızın çalışmayan belirli bir yönüyle başa çıkmak için çalışıyor olabilirsiniz. Sebepleriniz ne olursa olsun, bunları terapistinize ilettiğinizden ve birlikte geçirdiğiniz süre boyunca bunların ele alındığından emin olun.

Terapistinize karşı açık ve dürüst olun . Terapi sırasında rahatsız edici veya acı verici duyguların ortaya çıkması yaygın bir durumdur. Açın ve duygularınızı terapistinizle paylaşın. Bir şey hakkında konuşmak çok zorsa, bilmelerini sağlayın. Ne kadar açık ve dürüst olursanız, terapistiniz size o kadar iyi yardımcı olabilir.

Çalışmaya hazır olun . Çevrimiçi terapi, haftada bir kez oturum açmaktan daha fazlasını gerektirir. Bir danışman, seanslar arasında yapmanız için size ev ödevi verebilir veya gerçek dünya durumlarında teknikleri denemenizi isteyebilir. Deneyimden en iyi şekilde yararlanmak için zaman ve çaba harcamaya hazır olun. Ve kendinizi sık sık terapi seanslarını atlıyorsanız, kendinize nedenini sorun ve bunu terapistinizle tartışın.

Evde dikkat dağıtıcı şeyleri sınırlayın . Kendi evinizin rahatlığında bir profesyonelle konuşmak son derece uygundur; ancak seanslarınız çocuklar, diğer aile üyeleri, gürültülü komşular, telefon görüşmeleri veya diğer kesintiler nedeniyle kesintiye uğruyorsa, terapiden o kadar fazla yararlanamayacaksınız. Terapi için evinizin en sessiz olduğu bir zaman seçin, diğer aile üyelerinden sizi rahatsız etmemelerini isteyin, telefonunuzu kapatın ve diğer uygulamaların sesini kapatın.

Hızlı ve güvenilir bir internet bağlantınız olduğundan emin olun . Seanslarınız sık sık bağlantı veya bilgisayar sorunları nedeniyle kesintiye uğruyorsa, terapi deneyiminiz zarar görecektir. İster internet hızınızı yükselterek, ister kullandığınız yazılımı veya uygulamayı güncelleyerek, karşılaştığınız tüm teknik sorunları giderin.

Çevrimiçi terapi ve danışmanlık bulma ve ödeme

Çevrimiçi terapi genellikle yüz yüze terapiden daha ucuz olsa da, maliyet dünyanın neresinde yaşadığınıza, erişebileceğiniz avantajlara ve sunulan hizmetin türüne göre önemli ölçüde değişebilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, örneğin:

  • Bazı sağlık sigortası şirketleri artık çevrimiçi terapi seanslarını karşılamaktadır, ancak birinci basamak doktorunuzdan havale almanız gerekebilir.
  • Gelirinize bağlı olarak, bir toplum kliniği veya Federal Olarak Nitelikli Sağlık Merkezi (FQHC) aracılığıyla düşük maliyetli çevrimiçi terapi alabilirsiniz.
  • Kolejler ve üniversiteler genellikle psikoloji bölümü veya bir kampüs sosyal hizmet görevlisi aracılığıyla çevrimiçi veya yüz yüze danışmanlık hizmetleri sunar.
  • Bazı büyük şirketler, ücretsiz çevrimiçi terapi denemelerini veya diğer destek türlerini içerebilen çalışan yardım programları sağlar.

Hangi ülkede yaşarsanız yaşayın, çevrimiçi terapi için özel ödeme yapma seçeneğiniz de vardır. Pek çok üçüncü taraf hizmeti, maliyeti azaltmak için aylık veya yıllık abonelikler veya indirimli fiyatla birden fazla oturum satın almanıza olanak tanıyan paketler sunar. Bazı çevrimiçi terapi hizmetleri, sizin için doğru olup olmadığını ölçmenize yardımcı olması için bir terapistle etkileşimi örnekleyebilmeniz için ücretsiz denemeler bile sunar. Diğerleri sizi profesyonel terapistler yerine eğitimli gönüllülerle buluşturarak ücretsiz veya indirimli fiyatlar sunar.

Bu yöntemlerden herhangi biri, çevrimiçi terapinin maliyetini düşürmeye ve uygun olduğu kadar uygun fiyatlı hale getirmeye yardımcı olabilir.

Çevrimiçi bir terapistle görüştünüzmü?

İyileşmenin daha iyi çok hızlı bir yoluvar çevrimiçi terapi

Ortak kaygılar

Sağlık probleminize bağlı olarak fiyatlandırma daha düşük olabilir.

Stres, anksiyete, depresyon, panik ataklar, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), Bipolar Bozukluk, Travma Sonrası Stres Bozukluğu (PTSD), ilaç yönetimi gibi konularda size yardımcı olabilecek kurul onaylı bir psikiyatristle görüşebilirsiniz. endişeler, sorular ve daha fazlası. Çevrimiçi bir psikiyatrist görmek, evinizin rahatlığında ve mahremiyetinde kendi programınıza göre bakım almanızı sağlar.

Ziyaretinizin ilk değerlendirmesi sırasında, seçtiğiniz kurul onaylı psikiyatrist ile görüşecek ve gerçek bir konuşma yapacaksınız. Gerekirse uzman tavsiyesi, bir tedavi planı ve ilaç alacaksınız. Endişelerinizi giderebilir ve sorularınızı yanıtlayabilirler. Ziyaretinizin sonunda psikiyatrist tarafından takip randevuları da alınabilir.

Davranışsal bir sağlık durumu için alıyor olabileceğiniz herhangi bir ilacı yönetmenize yardımcı olabilir. Psikiyatristlerimiz sadece kontrolsüz ilaçlar yazmaktadır. İlaç yönetimi ve reçeteler, ziyaretinizin bir parçası olarak tartışılacaktır. Yazılan herhangi bir reçete, seçtiğiniz eczaneye gönderilebilir.

Randevu

Akıllı telefonunuzu, tabletinizi veya bilgisayarınızı kullanın.

Bir ziyaret planlayın

Terapistinizi seçin. Bir sonraki kullanılabilirliklerini görün ve sizin için en uygun zamanı seçin.

Çevrimiçi destek alın

45 dakikalık bire bir danışmanlık alın. Gerekirse, aynı sağlayıcıyla tekrar ziyaret ayarlayın.
gerçek bir konuşma yap

terapistinizi seçin

  • Lisanslı psikologlar ve terapistler
  • Müsait günler, geceler ve hafta sonları
  • Çevrimiçi ziyaretler gerçekleştirmek için eğitildi

Video terapi ziyaretleri, kendinizi aşırı stresli veya endişeli hissettiğinizde, bir yaşam geçişinden geçtiğinizde veya ilişki sorunları yaşadığınızda, depresyondan muzdarip olduğunuzda veya aşırı üzgün hissettiğinizde, kederle başa çıktığınızda, bir hastalık veya ıstırapla başa çıkmakta zorlandığınızda bakım için harika bir seçenektir. panik ataklardan. Çevrimiçi bir terapist veya psikolog görmek, evinizin rahatlığında ve mahremiyetinde kendi programınıza göre bakım almanızı sağlar.