Bir Çevrimiçi Psikolog Tarafından Deneyimlenen “Mükemmel Vücut” ve Etkileri

Günde en az üç estetik ameliyatı karşılayabilen, fotoğrafların ve dergi kapaklarının filtreler ve bilgisayar programlarıyla işlendiği Kardashian’ların olduğu bir dünyada, “mükemmel vücut” fikrimiz çarpık hale geldi. Ve çevrimiçi bir psikoloğun size söyleyeceği gibi, bazı durumlarda tehlikelidir.

Son birkaç yıldır, yayınlanan her videoyla birlikte izleyicilerin gözünden kaybolan bir YouTube fenomeni hakkında ciddi endişeler var. Ancak endişe artık onun sadece fiziksel sağlığı ve sağlığıyla ilgili değil, aynı zamanda zihinsel sağlığıyla da ilgili. Hayran kitlesinin kaç tanesi endişelerini dile getirirse getirsin, onların gördüklerini göremiyor gibi görünüyor.

Peki, sağlıklı bir vücut nasıl görünür? Wolverine, Thor ve Victoria’s Secret modelleri nasıl görünüyor ve sürdürülebilir mi? Ve sözde sağlıklı yaşam ve kilo kaybı ne zaman tehlike işaretleri uyandırır? Vücut imajıyla ilgili bu kapsamlı makalede hepsini tartışıyoruz.

“Mükemmel Vücut”

Beden imajımızı temel aldığımız genel standartların birçoğunun yanlış olduğu kanıtlandı ve hatta onları tasvir edenler tarafından eleştirildi. Chris Hemsworth, sağlıklı ve aktif bir yaşam süren harika bir örnektir, ancak o bile vücudunu Thor şekline sokmanın kesinlikle acımasız olduğunu ve günlük yaşam için hiç de sürdürülebilir olmadığını söylemiştir. Günde sadece 8 öğün yemek yemesi gerekmiyordu, aynı zamanda her gün saatlerce çeşitli egzersizler yapması gerekiyordu.

Hugh Jackman kendini efsanevi Wolverine’e dönüştürmek zorunda kaldığında, hemen hemen aynı şeydi. Günlük diyeti esas olarak yumurta ve etten oluşuyordu ve kalorileri, tek bir yudum veya lokmanın açıklanamayacak şekilde yönetilmesi gerekiyordu.

Modellere gelince, anlatı, neredeyse 0 beden ağırlıklarını korumak için sağlıklı beslenmeleri ve karbonhidratlardan uzak durmalarıdır. Gerçekte ve sektörle ilgili her ifşa ile artık çoğu modelin günlerinin sade kahve içmek, zincirleme sigara içmek, uyuşturucu kullanmak, meyve suyuna batırılmış pamuk topları yemek ve ciddi yeme bozuklukları yaşamakla geçtiğini biliyoruz.

Ve herhangi bir nedenle modelin fotoğraf çekimi için gün sayısı yetersiz kalırsa, düzenleme yazılımı bazı sarkıkları hızla siler, elmacık kemiklerini vurgular ve hatta saç ve göz rengini değiştirmeye kadar gider.

Ana akım medyanın bize sunduğu ve kendimizin “mükemmel vücut” olarak bir kaide üzerine oturttuğumuz şey, aslında neredeyse tamamen ulaşılamaz ve o kadar zararlıdır ki, hiçbir sağlık çalışanı buna göz yumamaz.

Sağlıklı Bir Vücut

Beslenme, metabolizma, egzersiz vb. açısından her gün yeni şeyler keşfetmeye devam ediyoruz. Temel gerçekler kalır; iyi görünmek ve iyi hissetmek için sağlıklı beslenmeli ve aktif kalmalıyız. Zor kısım, nasıl, ne ve ne zaman sorularını araştırmaya başladığımızda ortaya çıkıyor.

Bunun nedeni, bireyselliğin, birini “elma vücut” kategorisine koymaktan ve ona bir diyet ve egzersiz planı vermekten çok daha büyük bir rol oynadığını fark etmemizdir.

Yaşı ve ilişkili metabolik hızları, genetik yatkınlığı, vücutta geçmişteki fiziksel travmayı, bağırsak bakterilerini, hormon seviyelerini, gıda hassasiyetlerini ve diğer her türlü biyolojik süreci hesaba katmanız gerekir.

Bugün, gerçekten optimum sağlıklı bir vücudun ne kadar karmaşık olduğunu anlayarak, insanların neden spor salonu üyelikleri satın aldıklarını ve birkaç ay sonra vazgeçtiklerini sonunda anlayabiliriz. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için, hızlı bir diyet yapmaktan ve haftada 3-4 gün çalışmaktan çok daha ileri giden sağlıklı bir zihne ve yaşam tarzına ihtiyacınız var.

Ve bu sağlıklı vücudun neye benzediği her birimiz için farklı olacaktır. Bu nedenle, kişisel antrenörler ve diyetisyenler Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ve kendi kişisel geçmişiniz ve bireysel ölçümlerinizle çalışırlar – hesaplamalarına günlük stres seviyenizi bile dahil ederler! Bu nedenle, yanlış tasvirleri amaç haline getirmeyi bırakın ve bir uzmandan size sağlıklı bir vücut hedefinin sizin için nasıl görüneceğini söylemesini isteyin.

“Mükemmel Vücut” Arayışı Ters Gidince

Çevrimiçi bir psikoloğun sıklıkla uğraşmak zorunda kaldığı en yürek burkan durumlardan bazıları, gerçekçi olmayan toplumsal beklentilerin sonuçlarıyla uğraşmaktır. Ve hiçbiri “mükemmel vücut” arayışından daha görünür değildir. Aşağıdakiler, bu gerçekçi olmayan hedeflerin sahip olabileceği olumsuz etkilerden sadece birkaçıdır:

Vücut Dismorfisi

Vücut Dismorfisi Bozukluğu (BDB) mutlaka artmasa da, genellikle yeme bozukluklarından önce gelen bir tehlike işaretidir. Vücut Dismorfisi, birinin aşırı ve neredeyse sürekli olarak görünüşü hakkında endişe duyduğu bir zihinsel sağlık durumudur.

Birinin aynaya bakıp artık gerçeği görememesi inanılmaz derecede üzücü. Kesinlikle muhteşem insanlar, diğerinden daha yüksek olan (ki öyle değil) bir kaşı takıntı haline getirmek için saatler harcayacaklar veya obez olmayı bırakmaya çalışacaklar (ki değiller). Durum, gençler ve yetişkinler arasında yaygındır ve basmakalıpların aksine, hem erkekleri hem de kadınları etkilediğine inanıyoruz.

Bir Çevrimiçi Psikoloğa Göre Dikkat Edilmesi Gereken Kırmızı Bayraklar

 • Birey inanılmaz derecede odaklanır ve vücudunun belirli bölgeleriyle ilgilenir.
 • Sürekli olarak kendilerini başkalarıyla karşılaştırırlar.
 • Ya aynada hızlı bir “kontrol” yapma fırsatına karşı koyamazlar ya da onlardan tamamen kaçınmaya çalışırlar.
 • Sözde “kusurlarını” gizlemek için aşırıya kaçarlar. Bu, “obez” vücutlarını gizlemek için bol giysiler giymek veya kendilerini “daha güzel” hissedene kadar kat kat makyaj yapmak olabilir.
 • Neredeyse bir efor seviyesine kadar egzersiz yaparlar.
 • Her zaman başkalarının onayını ararlar, yani “iyi görünüyor muyum?”
 • Görünüşe göre kendilerini “saklayarak” tecrit ediyorlar. Yani, artık sosyal etkinliklere davet kabul etmemek, gün ışığında hareket etmemek vb.

Yeme Bozuklukları – Anoreksiya/Bulimia

Bunlar, şok edici görsel yapıları nedeniyle çoğumuzun farkında olduğu bozukluklardır. Bu hastalıkların özü, genellikle yıkıcı yeme alışkanlıklarını dahil ederek kişinin görünüşünü kontrol etmektir.

İster günlük yiyecek alımınızı neredeyse sıfıra indirgeyin, ister kusma veya laksatifler yoluyla herhangi bir alımdan kurtulun, bu hastalıkların genellikle ölümcül olan yıkıcı (ve uzun vadeli) sağlık sonuçları vardır. BDB’de olduğu gibi, bu hastalıklar hem erkekleri hem de kadınları etkiler.

Bir Çevrimiçi Psikoloğa Göre Dikkat Edilmesi Gereken Kırmızı Bayraklar

 • Diyette aşırı bir değişiklik.
 • Diyetlerinde hiçbir şey değişmediği halde ciddi kilo kaybı.
 • Odaklanırlar ve aşırı bir “zayıf olma” arzusunu ifade ederler.
 • Kilo almanın altında sürekli ve yoğun bir korku vardır.
 • Nefesleri genellikle kötü kokar ve dişlerinde sorun yaşamaya başlarlar.
 • Çene, boğaz ve mide söz konusu olduğunda neredeyse kronik ağrı ve iltihaplanma.
 • Sürekli susuz kalmak.

Tehlikeli Maddelerle Oynamak

Bu, fitness ve profesyonel sporcu dünyalarında yer alanlar arasında çok yaygındır, erkekler listelerin zirvesindedir ve kadınlar son sırada yer almaktadır (ancak bunun tek nedeni, seçtikleri içerik sosyal açıdan daha kabul edilebilir olduğu için).

Bazıları için (gerçekçi olmayan) hedeflerine yalnızca diyet ve egzersizle ulaşmanın imkansız olduğunu anlamak çok zor olabilir. Böylece, çaresizlik içinde, onlara aradıkları avantajı sağlayabilecek herhangi bir şeyle oynamaya başlarlar.

Fitness endüstrisi ve vücut geliştirme gibi sporlarla uğraşan bireylerde, steroid gibi maddeleri kullanma isteği ezici olabilir. Genel halktan kadınlar söz konusu olduğunda, çevrimiçi bir psikoloğun en çok karşılaştığı şey diyet haplarıdır.

Ve sadece Yeşil Çay ve bitkisel takviyelerden bahsetmiyoruz. Bunlar düzenlenmemiş (ve genellikle yasa dışı) karışımlardır. Ancak ister “profesyoneller” için ayrılmış maddelerle, ister çevrimiçi olarak veya reçetesiz satın alabileceğiniz bir hap, şurup, şeker vb. ile oynuyor olun, bu maddelerin ciddi sağlık etkileri vardır.

Bu maddelerin sadece ruh halinizi ve genel refahınızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda bu maddelerin kullanımı kalp durması ve karaciğer yetmezliği gibi çok ciddi fiziksel durumlara da yol açabilir.

Bir Çevrimiçi Psikoloğa Göre Dikkat Edilmesi Gereken Kırmızı Bayraklar

 • İştahta ani artış veya azalma.
 • Cilt problemleri.
 • Ruh hali.
 • Yaralar söz konusu olduğunda çok daha yavaş bir iyileşme hızı.
 • Kolayca çürürler.
 • Uyumakta zorlanırlar.